Poptáváte-li frézovací nástroj, máte z čeho vybírat – stránky katalogů přetékají nabídkou komunálních frézovacích nástrojů. Pro zájemce dnes není nic jednoduššího než si vybrat produkt z příslušné katalogové řady, otestovat ho a poté v rámci dané aplikace používat. Pravda, málokterý katalogový nástroj dokáže vyhovět ve všech potřebných parametrech, ale pokud je uživatel ochoten přistoupit na kompromis, jakžtakž to funguje.


Náš přístup je jiný. Spočívá ve vývoji a výrobě co nejkvalitnějších produktů a na prozákaznickém přístupu. Klientům nenabízíme kompromisní řešení, ale díky vlastní produkci a optimalizaci procesů jsme schopni nástroje modifikovat vždy přesně podle potřeb uživatelů a dodávat jim je za cenu blízkou těch komunálních. Netřeba zdůrazňovat, že užitné vlastnosti našich nástrojů jsou o poznání jinde, než je tomu v případě univerzálních nástrojů z katalogů.


Klíčovým prvkem obchodního modelu Rotany je schopnost pohotově reagovat na aktuální požadavky zákazníků a poskytovat jim přesně to, co v daný moment potřebují. Nástroje navrhujeme tak, aby maximalizovaly výkon a garantovaly celkovou hospodárnost, respektive nižší ekonomickou náročnost pro danou operaci. Portfolio je široké, zahrnuje jak nástroje pro běžné využití, tak i specializované varianty pro složitější úkoly, včetně obrábění inconelových slitin.


Koncepty vycházejí z komunálních frézovacích nástrojů a týkají se jak nástrojů na hrubování, tak i dokončování operací. Úpravy zahrnují celou paletu změn, včetně úprav geometrie, zaoblení hran, povlakování, zajištění vnitřního chlazení nástroje a tak dále. Důležité je, že zákazníci mohou v případě každého z upravených nástrojů, který opustí brány naší firmy ve Velkém Meziříčí, očekávat podobnou cenu, jako mají komunální nástroje, maximální efektivitu, konzistentní výkon a naprostou spolehlivost.


Chcete vědět, jak to funguje? Jedním z našich významných zákazníků je společnost Sanborn, úspěšný český producent dílů pro zařízení v energetice, petrochemii a dopravě. Firma svého času řešila aplikaci v podobě obvodového frézování vnějších šestihranů a čtyřhranů speciálních šroubů a svorníků z různých druhů materiálu Inconel. Původně otestovali několik druhů katalogových fréz, které však nesplňovaly jeho požadavky, především na větší výkon nástrojů.


Poté, co nás oslovili, analyzovali jsme na místě původní řešení a navrhli nástroje s nově definovanou geometrií. Díky nasazení semistandardních nástrojů mohl zákazník opakovaně využít vyšších řezných parametrů, což mimo jiné znamenalo zkrácení potřebného strojního času při obrábění jednoho kusu až o 60 %. Další důležitou předností je výrazně vyšší životnost nástrojů. Zatímco původní nástroj zvládl obrobit v průměru 33 kusů, naše řešení přineslo navýšení na 81 kusů, což je nárůst o 145 %. Úspora nákladů na straně zákazníka v tomto případě činila zhruba 65 %.


Vzhledem k tomu, že při produkci nástrojů využíváme prvky automatizace, mohli jsme zákazníkovi nabídnout nižší ekonomickou náročnost na jeden dodaný nástroj, než nabízelo původní katalogové řešení. A to od výrobní série 20 kusů. Dalších úspor lze docílil i díky aplikaci znovu ostřených nástrojů, které poskytují stabilní výkon za zhruba třetinovou cenu nového nástroje. A dodací lhůty? Přestože se jedná o nové speciální nástroje, zákazník je má k dispozici nejpozději do dvou tří týdnů od objednání.